W cieniu Olbrzyma

W cieniu Olbrzyma. Debiut pisarski autorki - Jolanty Marii Kalety. Jej kontynuacja to "Riese. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy", która została wydana w 2016 r. /II wojna światowa/tajemnice nazistów/ kompleks riese/ ukryty skarbOlbrzym (w języku niemieckim Riese) to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego realizowanego przez III Rzeszę w latach 1943-1945 w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Jednocześnie jest to jedna z największych zagadek II wojny światowej. Naziści, zanim opuścili te tereny, wejścia do podziemnych budowli wysadzili w powietrze, co skutecznie uniemożliwiło dokładne ich zbadanie. Przeznaczenie kompleksu do dziś nie zostało jednoznacznie wyjaśnione, co rozpala wyobraźnię poszukiwaczy przygód i eksploratorów.
Jest wczesna wiosna 1946 roku. Polska dźwiga się z ruin. Do małego, uroczego miasteczka, Jedliny Zdroju, przyjeżdża młoda kobieta, Antonina, mająca za sobą tragiczne, wojenne przeżycia. Liczy, że w nowym miejscu zacznie życie raz jeszcze. W skrytości ducha marzy o odnalezieniu mogiły swego ojca, więźnia pobliskiego Gross-Rosen. Szybko okazuje się, że spokojne
z pozoru miejsce, skrywa niejedną mroczną tajemnicę.
W miasteczku panoszą się Niemcy, a na życie Antoniny czyha stabsfrontfuehrer SS Otto Hoffman, dowódca grasującego w okolicy oddziału Wehrwolfu. Na domiar złego wychodzi na jaw, że w pałacu Jedlinka, w którym Antonina prowadzi dom dla sierot, ukryto coś cennego, czym zainteresował się także oficer NKWD. Z dnia na dzień szanse na normalne życie maleją. Aby rozwiązać mnożące się zagadki, Antonina musi postawić wszystko na jedną kartę i zejść do wnętrza Olbrzyma – tajemniczych i wiejących grozą podziemi wykutych we wnętrzu Gór Sowich.


Fragment recenzji:

Książka bardzo mi się spodobała, porusza bowiem trudny temat w formie przygody i sensacji. Dzięki temu można z niej wynieść solidną lekcję historii, świetnie się przy tym bawiąc. Warto docenić fakt, że nie ma tu żadnego moralizowania ani oceniania Polaków, Niemców i Rosjan. Mamy po prostu do czynienia z ludźmi, którzy znaleźli się w nadzwyczajnej sytuacji i próbują jakoś toczyć swoje życie.

 

Cała recenzja tutaj:
biblioteka.tajemniczywroclaw.pl