WOJNA I MIŁOŚĆ. Katarzyna i Igor

Jest rok 1914. Nad Europą zaczynają się gromadzić ciemne chmury i słychać już pierwsze pomruki zbliżającej się wojny. Nikt jednak nie wierzy, że kiedykolwiek do niej dojdzie i życie toczy się swoim utartym rytmem. Również siedemnastoletnią Katarzynę bardziej niż zamach na arcyksięcia Ferdynanda zajmują jej sercowe dylematy i nie dające się ująć w karby piękne blond loczki. Jeszcze nie wie, że to właśnie strzały z pistoletu oddane w dalekim Sarajewie zepchną świat w otchłań wojny, wojny która rozdzieli ją z ukochanym, carskim dragonem, poznanym na swoim pierwszym w życiu balu.

„Wojna i miłość” to wielowątkowy romans historyczny jakiego jeszcze nie było! Napisany z epickim rozmachem, osadzony w realiach Wielkiej Wojny, jest barwnym zapisem dramatycznych przeżyć szlacheckiej rodziny Jaxa-Raweckich, w której jak w soczewce, skupiły się wojenne losy Polaków, ubranych w mundury wrogich sobie państw i postawionych po przeciwnych stronach frontu. Oprócz ciekawych bohaterów literackich, na kartach powieści Czytelnik będzie mógł spotkać całą plejadę postaci historycznych takich jak Józef Piłsudski, rotmistrz Dunin-Wąsowicz, generał Samsonow, car Mikołaj II, a nawet „święty starzec” Rasputin.

Recenzje:

(…) Jak wiadomo, autorka jest historykiem i przygotowując się do napisania tej powieści, dokładnie zgłębiła wszelkie aspekty historyczne opisywanego okresu. Połączenie fikcji z faktami wyszło Kalecie nadzwyczaj dobrze. Autentyczności całej historii dodawał fakt iż w opowieści można spotkać wiele postaci historycznych, oraz to, że inspiracją do napisania tej powieści była autentyczna historia rodzinna. Smaczkiem jest wiele ciekawych opisów krwawych bitew, które rozpalą wyobraźnię każdego czytelnika. Pisarka niczym prawdziwy batalista wielokrotnie wrzuca czytelnika w sam środek ogromnej bitwy, dając naprawdę poczucie uczestnictwa w tej ogromnej rzezi jaką były zmagania podczas I wojny światowej. Także działania czerwonej, bolszewickiej zarazy dają czytającemu wiele wrażeń i uzmysłowią niejednemu okropności tego trudnego okresu historycznego. (…)
Skonstruowana jest też tak, że odnajdą się w niej nie tylko kobiety. Wydaje mi się, że moja opinia jest dobrym przykładem, że o losach Katarzyny i Igora może przeczytać i być zadowolonym z lektury, także mężczyzna.
Będę oczywiście oczekiwał na drugi tom, a z dobrze poinformowanych źródeł, wiadomo mi, że w kolejnej opowieści losy bohaterów będą nie mniej dramatyczne. Jolanta Maria Kaleta, niczym George R. R. Martin nie szczędzi wielu cierpień swoim bohaterom, śmierć jest ich wiernym towarzyszem.

Link do recenzji

(…) Odkryłam ten czas drogi do niepodległości i walki o nią niejako na nowo, za co bardzo dziękuję autorce powieści. Oprócz rodzin Katarzyny i Igora mamy tu całą galerię różnych, bardzo ciekawych postaci, mnogość wątków,sceny batalistyczne, tragizm młodych ludzi – brutalne zderzenie ich wyobrażeń o wojnie z jej prawdziwym, okrutnym i bezwzględnym obliczem, różne postawy Polaków wobec zaborców oraz prawdę o tym, iż człowiek jest tylko pyłkiem niesionym przez wiatr historii. Polecam ją wszystkim, którzy w literaturze szukają nie tylko rozrywki, ale też rzetelnej wiedzy o przedstawionych w utworze czasach, bogatego tła obyczajowego, historii dostarczających wzruszeń i okazji do wysnucia cennych refleksji. „Wojna i miłość” to pozycja naprawdę wyjątkowa na polskiej scenie literackiej ostatnich czasów. Polecam !!!

Link do recenzji

(…) „Wojna i miłość” to nie jest łatwa książka. Opowiada w końcu o niezwykle trudnych i dramatycznych czasach. Wojna mogła przynieść upragnioną wolność. Jej bohaterowie zdawali się znać jej cenę i być gotowi na nią, jednak czy wszyscy? Autorka mam wrażenie, bardzo dużą wagę przyłożyła do tego by tą cenę, którą musieli zapłacić bohaterowie tamtych wydarzeń, przybliżyć również czytelnikom. Bardzo wielkie wrażenie, zrobił na mnie wątek braci Katarzyny walczących w oddziałach armii zaborczych po przeciwnych stronach barykad. Autorka nie szczędziła swoim czytelnikom opisów wojennych tułaczek Katarzyny, Igora ale również ich rodzin. Stworzyła tym niezwykły portret tamtych czasów, dzięki czemu lektura tej książki wydawała się jeszcze bardziej poruszająca. 

Link do recenzji