O autorce

historyk, politolog, wrocławska pisarka, nauczyciel historiiJolanta Maria Kaleta – autorka powieści sensacyjno-kryminalnych, w których między fikcję literacką zgrabnie wplata fakty historyczne, czasami mało znane. Na życie jej książkowych bohaterów zasadniczy wpływ mają autentyczne i jednocześnie zagadkowe wydarzenia mające miejsce w niezbyt odległej przeszłości, a nie rozwiązane do dziś. W formie beletrystki próbuje rozwiązać tajemnicę bursztynowej komnaty, złota Breslau czy okoliczności zaginięcia tak znanych obrazów jak Portret Młodzieńca Rafaela i Madonna pod Jodłami Cranacha.

Od urodzenia wrocławianka, lecz jej korzenie po ojcu sięgają Wielkopolski, a po matce Lwowa. Ukończyła znane we Wrocławiu II LO, do którego w czasach PRL chodziła „młodzież bananowa”, jak pogardliwie ówczesne władze nazywały dzieci elity intelektualnej Wrocławia. Jednak, jak sama mówi, znalazła się tam przez przypadek, bo jej rodzice do tej elity się nie zaliczali. Dyplom magistra historii uzyskała na Uniwersytecie Wrocławskim, w czasach, kiedy uczelnia ta nosiła niechlubne imię Bolesława Bieruta. Tam też ukończyła podyplomowe studia z politologii. Po odbyciu stażu naukowego w Instytucie Nauk Społecznych Politechniki Wrocławskiej, przez szereg lat pracowała we wrocławskich muzeach – Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Historycznym. Obydwie placówki mieściły się wówczas w budynku zabytkowego ratusza. We wrocławskich liceach uczyła historii i wiedzy o społeczeństwie.

Miłośniczka górskich wędrówek, pieszych i rowerowych. Zauroczona pięknem Karkonoszy, Gór Sowich i Rudaw Janowickich, zafascynowana rozrzuconymi między nimi miasteczkami z ich bogatą przeszłością. Mężatka, jedyny syn już dorosły, miłośniczka zwierząt, zwłaszcza psów, które zawsze przewijają się przez jej dom.